Baza lokalowa

Pokoje mieszkalne

      W budynku mieszkalnym znajduje się 31 pokoi, jedno-, dwu- i trzyosobowych. Pokoje wyposażone są w: kanapy, łóżka z materacami, szafy, szafki, stoły i krzesła, półki ścienne, fotele, obrazy i pamiątki osobiste. Dokładamy starań aby wyposażenie i wystrój pokoi mieszalnych stwarzały miłą i przytulną atmosferę a przede wszystkim, by wystrój pokoju oddawał upodobania zamieszkujących go osób. Mieszkańcy maja możliwość samodzielnego urządzania pokoi, również w wyposażenie pochodzące z domu rodzinnego lub zakupu.
 

Sale terapeutyczne

      Na terenie Domu Pomocy Społecznej w Tonowie działają 2 pracownie terapii zajęciowej, w których instruktorzy prowadzą z mieszkańcami zajęcia terapeutyczne według opracowanych harmonogramów pracy. Pracownie wyposażone są w niezbędne materiały plastyczne i narzędzia służące mieszkańcom do zajęć terapeutycznych, tj. farby (akrylowe, olejne, akwarele, plakatowe), pędzle, kredki świecowe i ołówkowe, ołówki, papier kolorowy, brystole, bibuły, terpentynę, olej lniany, płyty pilśniowe, deski, sklejkę, sztalugi, materiały tekstylne, narzędzia do obróbki drewna: narzędzia ręczne i mechaniczne (wyrzynarka, wiertarka) klej na gorąco i inne. Prace naszych mieszkańców wykorzystywane są do dekoracji pracowni i do aranżacji wystroju naszego Domu. W gabinetach mieszkańcy mają także do dyspozycji sprzęt komputerowy wraz z zewnętrznymi urządzeniami peryferyjnymi: skaner, drukarka, aparat cyfrowy itp. Komputery wyposażone są w wiele interesujących programów multimedialnych, edukacyjnych, rozrywkowych, gier, itp. Pracownia posiada również stałe łącze internetowe.

 

           

Sala rehabilitacyjna

      Dom Pomocy Społecznej w Tonowie dysponuje trzema gabinetami rehabilitacyjnymi. W pierwszym gabinecie  wykonuje się zabiegi i zajęcia z zakresu kinezyterapii, w drugim z zakresu fizykoterapii i masażu, natomiast w trzecim gabinecie wykonujemy zabiegi z zakresu hydroterapii. Sala kinezyterapii wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny m.in.: dwa Uniwersalne Gabinety Usprawniania Leczniczego służące do usprawniania osób ze schorzeniami układu ruchu, ortopedycznymi, neurologicznymi, zapobiegając powstawaniu zanikom mięśniowym, przykurczom mięśni i stawów. Do usprawniania mieszkańców wykorzystywane są również rowery stacjonarne, rotory, bieżnia, piłki sensoryczne, drabinki, tablice do ćwiczeń manualnych, trenażery  dłoni oraz drobny sprzęt rehabilitacyjny ułatwiający prowadzenie czynnej rehabilitacji, poprawiający postawę i ułatwiający samodzielne poruszanie się. Do masażu suchego wykorzystywany jest stacjonarny stół do masażu ręcznego, programowalne elektryczne fotele do masażu na których można wykonywać masaż w pozycji leżącej i siedzącej. W gabinecie fizykoterapii wykonujemy zabiegi z zakresu elektroterapii, magnetoterapii,  termoterapii i laseroterapii. Gabinet hydroterapii wyposażony jest w wannę z hydromasażem, która umożliwia korzystanie z zabiegów z zakresu masażu podwodnego, wannę do masażu kończyn górnych oraz wannę do masażu kręgosłupa i kończyn dolnych. Podnośnik elektryczny pozwala na korzystanie z zabiegów przez wszystkich mieszkańców Domu.
 

 

Sale dziennego pobytu

      Do dyspozycji mieszkańców przygotowano trzy pokoje dziennego pobytu, gdzie w sposób dowolny i nieskrępowany mogą spędzać czas wolny. Sale te zlokalizowane są w różnych miejscach Domu, co czyni je dostępnymi dla wszystkich mieszkańców, dając możliwość swobodnego wyboru miejsca i czasu przebywania. Mieszkańcy mogą tam skorzystać  z proponowanych im zajęć kulturalno-oświatowych, terapeutycznych, edukacyjnych i rozrywkowych. W salach tych znajdują się niezbędne meble i sprzęt RTV,itp.
 

 

Kaplica

Kaplica pod wezwaniem „Matki Zbawiciela” w Domu Pomocy Społecznej w Tonowie została Dekretem Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego – z dnia 21 grudnia 1997 roku, przywrócona do funkcjonowania po wielu latach remontu. Po wielu przemyśleniach i dyskusjach Ks. Kapelana i Dyrektora Domu zrodził się pomysł, aby obrazem, który w najbardziej realny sposób utożsamia się z nazwą kaplicy, była Maria trzymająca na kolanach martwego Syna – Zbawiciela zdjętego z krzyża – na kolanach. Istnieje taka rzeźba wykonana na przełomie XV i XVI wieku przez Michała Anioła. Znajduje się ona w Bazylice św. Piotra w Rzymie i znana jest na całym świecie pod nazwą „Pieta”. Namalowania obrazu podjęła się Pani Anna Szocińska, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, zamieszkała we Włoszanowie k. Janowca Wlkp. Duży wpływ na wizję obrazu, jaki młoda artystka stworzyła, miał film Mela Gibsona  „Pasja”. Fundusze na ten obraz zostały zebrane wśród mieszkańców Domu, a także wśród mieszkańców Tonowa, którzy przychodzą do tej kaplicy na nabożeństwa. Największą ofiarnością wykazała się mieszkanka tego Domu, Pani Stanisława Witkowska, której za to dziękujemy.

 

 

Poświęcenia obrazu dokonał w dniu 04.05.2004r. Ks. Biskup Bogdan Wojtuś podczas uroczystej mszy św. w intencji chorych i niepełnosprawnych. W tym dniu odbyła się wizytacja Parafii NMP w Żernikach i Kaplicy w tutejszym DPS. Na uroczystości poświęcenia obrazu obecna była również autorka obrazu Pani Anna Szocińska. 
Obraz ten - jak powiedział Ks. Biskup – jest unaocznieniem największych cierpień z ukrzyżowaniem włącznie – dla dobra wszystkich ludzi. Niech więc ludzie cierpiący, chorzy i niepełnosprawni tutaj zgromadzeni biorą przykład z cierpień Jezusa, Jego bolejącej Matki i ofiarują swoje cierpienie za swoich bliskich, przyjaciół lub innych ludzi.

 

 

            

 

Historia obrazu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

     

 

       W kaplicy znajduje się również Obraz matki Boskiej Nieustającej Pomocy został zakupiony w Częstochowie podczas pielgrzymki parafii z Żernik i Tonowa. Ofiarodawcą  obrazu był Kapelan Domu ks. Stanisław Talaczyński, proboszcz parafii p.w. Narodzenia NMP w Żernikach. Poświęcenia obrazu dokonał ks. Biskup Stanisław Gądecki w dniu 02.09.1998 roku, podczas wizytacji Kaplicy i Domu.

 

 

 

Stołówka

       Na trenie domu znajduje się stołówka, w której trzy razy dziennie wydawane są posiłki dla mieszkańców, natomiast w kuchence pomocniczej znajdują się podstawowe produkty żywnościowe dostępne przez całą dobę dla mieszkańców.
 


 

Łazienki

       Podczas realizacji programu naprawczego przeprowadzono remont i modernizację istniejącego węzła sanitarnego. Wykonano i wyposażono dodatkowo, cztery nowe łazienki. Wszystkie pomieszczenia dostosowane są dla osób niepełnosprawnych i posiadają podnośniki przywannowe, poręcze, uchwyty oraz inne  indywidualne urządzenia ułatwiające korzystanie z łazienki.